Skip to content

Podczas wyboru rodzaju masażu nasi Goście często upewniają się: „Czy na pewno nie będzie bolało?” Inni z kolei hołdują zasadzie „jeśli boli – to znaczy, że działa”. Jak to więc jest naprawdę?

Zacznijmy od tego, że ból po masażu nie jest równoznaczny z jego skutecznością. Powszechnym mitem jest twierdzenie, że aby masaż „zadziałał”, musi skutkować bólem lub zakwasami. Nie jest to prawdą – wszystko zależy bowiem od rodzaju otrzymywanego masażu, a także siły nacisku stosowanej przez terapeutkę.

Podobnie jak trening fizyczny – masaż polega na ćwiczeniu mięśni. Może się więc zdarzyć, że – szczególnie w przypadku masaży wiążących się z dużym naciskiem na mięśnie, jak chociażby masaż powięziowy – nasze mięśnie doznają mikrourazów, których efektem będą potreningowe bóle mięśniowe, zwane popularnie zakwasami. W znakomitej większości przypadków nie oznacza to nic złego – dzięki temu nasze mięśnie regenerują się, wzmacniają i zwiększają swoją objętość.

Zakwasy i ból częściej dotyczą osób, które z masaży korzystają sporadycznie lub nieregularnie. Ich mięśnie nie są bowiem przyzwyczajone do niektórych technik terapeutycznych czy zakresów ruchu. Tymczasem ci, którzy regularnie poddawani są masażom, mogą zauważyć, że ból lub napięcie mięśni z czasem są coraz mniejsze lub całkowicie zanikają.

Reasumując, lekki ból podczas i po masażu nie jest groźny. Należy jednak pamiętać, że masaż nie powinien powodować silniejszych dolegliwości niż te, z którymi się na niego zgłaszamy. W takim wypadku warto zasygnalizować ten problem terapeutce, aby lepiej dostosować rodzaj zabiegu do potrzeb pacjenta.

Niezależnie od rodzaju masażu warto również korzystać z poniższych sposobów na przyspieszenie regeneracji ciała i poprawę samopoczucia:

  1. Nawadnianie: ponieważ mięśnie składają się głównie z wody, utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia po rozciągnięciu mięśni podczas masażu może być niezwykle pomocne. Woda pomaga również nawilżyć stawy – u osób odwodnionych obserwuje się zmniejszoną ilość płynu maziowego otaczającego stawy.
  2. Ciepła kąpiel: kąpiel to świetne dopełnienie relaksu ciała. Dodanie do niej soli Epsom może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i pobudzeniu krążenia – to z kolei pomoże zapobiegać ewentualnym dolegliwościom bólowym lub łagodzić je.
  3. Zimne okłady: jeśli po masażu odczuwasz ból w określonych obszarach ciała, pomocne mogą być zimne okłady, zwłaszcza jeśli zauważysz obrzęk. Pamiętaj, aby kompresy stosować zgodnie z instrukcją, by nie doprowadzić do odmrożeń.
  4. Senna regeneracja: sen to jeden z najlepszych sposobów na regenerację organizmu. Masaż poprawia jakość snu, dlatego połączenie masażu z jakościowym snem może okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

Nie przegap naszych niesamowitych ofert!

Zapisz się już dziś i odbierz prezent powitalny.