Skip to content

Terapeuci Prana Spa pochodzą z indyjskiego regionu Kerala. Według kalendarza keralskiego w miesiącu medam po wiosennym zrównaniu dnia z nocą przypada święto Vishu – astrologicznym dzień nowego roku. W kalendarzu gregoriańskim odpowiada mu dzień 14 lub 15 kwietnia. Charakterystycznym elementem celebracji Vishu jest vishukkani – rytualna kompozycja darów ofiarnych, składająca się z przedmiotów przynoszących szczęście, takich jak: ziarna ryżu, płótno, owoce, kwiaty, metalowe lustro aranmula kannadi czy monety. Kompozycję układa się poprzedniego wieczoru, zaś zwyczaj wymaga, aby w vishu o świcie podejść z zamkniętymi oczami do pomieszczenia z vishukkani, tak żeby vishukkani było pierwszą rzeczą, jaką się tego dnia zobaczy.

W sanskrycie „Vishu” oznacza „równy” i symbolizuje zrównanie dnia z nocą. Festiwal obchodzony jest w całych Indiach pod różnymi nazwami. W Assam festiwal obchodzony jest jako Bihu, podczas gdy w Pendżabie festiwal nazywany jest Baisakhi.

Rdzenni mieszkańcy Kerali celebrują Vishu mnóstwem kolorowych rytuałów. To święto oznacza dobrobyt i jest świętem żniw. Znaczenie festiwalu Vishu to dobry początek. Według mitologii tego dnia Kryszna zabił demona Narakasurę i w dniu Vishu świętowane jest to zwycięstwo. W tym dniu Hindusi odwiedzają świątynie ofiarowując modlitwy na nadchodzący dobry i pomyślny rok.

Równie ważnym aspektem Vishu jest uczczenie więzi w rodzinie. Członkowie rodzin zasiadają tego dnia wspólnie do uczty znanej jako Sadya. Starsi dają młodszym kieszonkowe, ponieważ uważa się, że przynosi to szczęście i dobrobyt. Młodsi członkowie dotykają stóp starszych i przyjmują błogosławieństwa.

Nie przegap naszych niesamowitych ofert!

Zapisz się już dziś i odbierz prezent powitalny.